Telif Hakkı

Telif Hakkı Nedir ?

Telif hakkı kişilerin her türlü emekleri ile ortaya çıkmış ürünler hakkında hukuken sahip olduğu haktır. Bu bir makale olabildiği gibi bir fotoğrafta olabilmektedir.

Telif hakkınızı korumak istediğiniz bir isim, logo mevcutsa bunu tescillemeniz haklarınızı daha rahat bir şekilde savunmanızı sağlayacaktır. Sadece isim değil sloganlarda aynı şekilde tescillenmektedir. Günümüzde pek çok marka reklamlarda verdiği mesajları ayrıca tescillemektedir. Yen çıkan bir ürünün ismi ve logosu da aynı doğrultuda tescillenir.

Telif hakkı sahibi olmak için bazı konularda tescile gerek duyulmasa da hukuksal anlamda sizi en kolay hak sahibi yapacak durum tabi ki tescillenmiş olan telifli ürünlerdir.

Telif hakları özel kanun, tüzük ve yönetmelikler ile korunur. Telifin simgesi evrensel olarak  “©” ile sembollenmektedir. İngilizcede ki “Copyright” kelimesinden gelmektedir.

Özgün pek çok ürün, sayfa, resim ve yazının altında bu ibareleri sıklıkla görürüz.

Telif Hakkı Nasıl Alınır

Ülkemiz Türkiye’de bu hakkın tescilinden sorumlu yetkili kurum Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı olan “Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü”dür. Burada yaptığınız işlemler http://www.telifhaklari.gov.tr/ adresinde işleme konulmaktadır.

Sizi Arayalım

İçindekiler

Top
Ücretsiz Başvuru
close slider

Ücretsiz Araştırma

Uzman ekibimiz marka talebinizi ücretsiz olarak araştırsın.